Rodzaje i przykłady chorób

Pobierz

Alkaptonuria jest rzadką chorobą, w przebiegu której dochodzi do zaburzenia szlaku metabolicznego.Typy.. Na przykład zanieczyszczenia gleby, wody i powietrza.Pyromania (rozpoczęcie pożarów), kleptomania (kradzież) i kompulsywny hazard to przykłady zaburzeń kontroli impulsów.. gamet)SOMATYCZNE(dot.. Dystrofia mięśniowa Duchenne'a 10. grypa zwierząt; wąglika; influenza ptaków; gruźlica bydła; bruceloza .Choroby metaboliczne - co to jest, rodzaje, przykłady.. Zobacz, jakie wyróżniamy choroby psychiczne i jak je leczyć.Uczulają alergeny znajdujące się w ślinie, moczu, odchodach i wydzielinie gruczołów łojowych tych zwierząt.. antygenami wewnątrzpochodnymi w chorobach autoimmunizacyjnych, a także antygenami .From Pixabay.com Mutacja Mutacją nazywamy trwałą zmianę dziedziczną, która może być obojętna, szkodliwa lub korzystna dla organizmu.. Poniżej scharakteryzowano kilka najczęściej występujących chorób autoimmunologicznych obejmujących określone narządy.. Najczęściej wyróżnia się choroby skóry pasożytnicze, wirusowe, bakteryjne czy grzybicze - są to choroby zakaźne skóry.. Zespół Leigha 7.. W przypadku choroby bakterie wnikają biernie lub czynnie do organizmu i rozmnażając się, wywołują odpowiedź układu odpornościowego.. Są to choroby związane z rozwojem cywilizacji i skutkami uprzemysłowienia.. Spis treści: Czym są choroby genetyczne jednogenowe?.

Lista chorób.

Autosomalna dominująca policystyczna choroba nerekChoroby skóry mogą mieć różne przyczyny.. Choroby bakteryjne występują w towarzystwie stanów zapalnych, gorączki, wymiotów czy biegunki.Choroby cywilizacyjne, inaczej choroby stylu życia, choroby społeczne czy tak zwana epidemia XXI wieku to niezakaźne i szerzące się globalnie choroby, związane z rozwojem cywilizacyjnym.. Istnieje wiele podziałów nowotworów.. Wyróżnia się także choroby alergiczne skóry i choroby autoimmunologiczne skóry - tymi nie można się zarazić.. Ich rozwój idzie w parze z uprzemysłowieniem, rozwojem ekonomicznym, zanieczyszczeniem środowiska oraz niezdrowym trybem życia.Choroby psychiczne mogą dotknąć każdego z nas.. Natomiast uporczywy kaszel i duszności związane z pracą w warunkach dużego zapylenia mogą już zostać uznane za chorobę parazawodową.. Wirusowe zoonozy Przyczyną choroby są wirusy przenoszone przez zwierzę.. Wrodzona ślepota Lebera 12.. Łagodne nowotwory to takie, które nie dają przerzutów do węzłów chłonnych i odległych narządów.. Ta choroba została odkryta w 1963 roku.Najczęściej występują dwa rodzaje tej choroby: • Hemofilia typu A wywołaną niedoborem czynnika VIII krzepnięcia • Hemofilia typu B spowodowaną niedoborem czynnika IX krzepnięcia Hemofilia objawia się przede wszystkim częstym pojawianiem się siniaków oraz częstymi krwotokami wewnętrznymi.Rodzaje nowotworów..

Przykłady chorób odzwierzęcych.

Tempo rozwoju społeczeństwa to najbardziej ogólna przyczyna powstawania chorób cywilizacyjnych.Można jednak rozszerzyć ją o wyszczególnienie czynników, takich jak: uprzemysłowienie i nieustanne rozbudowy obszarów miejskich i wiążące się z nimi skażenie środowiska naturalnego, nowe technologie, zmiany klimatyczne .Choroby genetyczne jednogenowe mogą być tak samo niebezpieczne, jak wielogenowe.. Padaczka Padaczka jest przewlekłą chorobą dotyczącą mózgu, która objawia się występowaniem napadów padaczkowych.Choroby człowieka- rodzaje i przykłady Rodzaje chorób człowieka: Choroby cywilizacyjne Choroby społeczne Choroby zakaźne Choroby pasożytnicze Choroby genetyczne Choroby nowotworowe Co to są choroby cywilizacyjne?. Najważniejsze to: Ebola Szał Zika Ptasia grypa Hantawirus Żółta gorączka Gorączka Nilu Zoonoza bakteryjna Choroby zdarzają się z powodu przenoszonych bakterii.choroby przyzębia.. Zbudowane są z dobrze zróżnicowanych komórek.Choroby cywilizacyjne - przykłady.. Coraz więcej osób zgłasza się do lekarza, bo są zaniepokojeni swoim zdrowiem psychicznym.. Czasami jednak zdarzają się patologie, które prowadzą do zaburzenia metabolizmu.. Czasami uczulają również inne zwierzęta futerkowe, np. gryzonie.. Często osoby z tymi zaburzeniami stają się tak zaangażowane w przedmioty swojego uzależnienia, że zaczynają ignorować obowiązki i relacje .Rodzaje chorób metabolicznych..

Oba rodzaje chorób można podzielić na osobne podtypy.

Choroby skóry a problemy psychiczneChoroby zakaźne - rodzaje chorób zakaźnych.. Aby procesy biochemiczne zachodziły, a nasz metabolizm był prawidłowy, potrzebne są enzymy, które katalizują, nadzorują różne reakcje.. Rodzaje chorób genetycznych jednogenowych Przykłady chorób genetycznych jednogenowychTerapia genowa - na czym polega, zastosowanie, rodzaje, choroby Radosław Korczyk lekarz 9 października 2018 Terapia genowa to zastosowanie podstawowych metod inżynierii genetycznej w leczeniu chorób genetycznych, takich jak wrodzone defekty układu immunologicznego czy mukowiscydozy.Mutacje chromosomowe, których przykłady rozważamy poniżej, przejawiają się w występowaniu ciężkich patologii dziedzicznych.. Przykłady chorób przebiegających z nadwrażliwością typu II: nabyta niedokrwistość hemolityczna wywołana przez leki, niedokrwistość hemolityczna z dodatnim odczynem Coombsa, choroba hemolityczna noworodków.. Wyrożnia się następujące typy dziedziczenia jednogenowego:Choroby cywilizacyjne - przyczyny ich powstawania.. Choroby genetyczne, spowodowane zmianami pojedynczych genów, występują u ok. 2,5% populacji.. Rodzaje zoonoz obejmują te spowodowane przez: wirusa; bakterii; grzyba; pasożytów; Choroby odzwierzęce rozprzestrzeniające się przez komary i kleszcze są niektóre z najpoważniejszych z tych chorób..

Typowe przykłady chorób parazawodowychPrzykłady chorób dziedzicznych 1.

Alergeny przenoszone są na sierści, a ich natężenie zmienia się w zależności od rasy zwierzaka, choć może być różne także w obrębie jednej rasy.Najbardziej znanym przykładem jest encelopatia gąbczasta bydła (choroba szalonych krów).. Mukowiscydoza 6.. Alkohol i narkotyki są powszechnymi przedmiotami uzależnień.. Wiele wśród nich jest spowodowanych wadami genetycznymi.Choroby genetyczne możemy podzielić na trzy główne grupy: choroby jednogenowe, zespoły aberracji chromosomowych, choroby wieloczynnikowe.. Pacjenci ci mogą cierpieć na depresję lub nerwicę.. I tak na przykład można wyróżnić choroby bakteryjne.Choroba występuje u człowieka wtedy, kiedy do jego organizmu dostaną się bakterie.Rodzaje nadwrażliwości .. Są to zespół Wolffa-Hirshhna, zespół kociego płodu, częściowa choroba trisomii na krótszym ramieniu chromosomu 9, a także kilka innych.. Oto najczęstsze choroby cywilizacyjne: choroby i zaburzenia psychiczne (np. depresja, nerwica, schizofrenia, anoreksja, bulimia, zaburzenia lękowe, alkoholizm) - do chorób tych doprowadza m.in. stres,; nadwaga i otyłość - dla wielu osób jest to zaskakujące, jednak zalicza się je do chorób cywilizacyjnych, prowadzi do nich nieodpowiednia dieta .. Niedokrwistość sierpowata 8.. Choroby genetyczne jednogenowe.. Wszystkie zmiany onkologiczne możemy podzielić na łagodne i złośliwe.. W skład tych chorób zalicza się też te mniej znane, jak np. mukopolisacharydoza, choroba Pompego czy Wilsona.Choroby bakteryjne to choroby, które są wywoływane przez szkodliwe bakterie, nazywane również patogenami.. miażdżyca, cukrzyca typu 2., choroba wieńcowa, niewydolność serca, udar mózgu, choroba naczyń obwodowych, zapalenie mięśnia sercowego, depresja, schizofrenia, otyłość.Do ich przykładów zaliczamy: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, toczeń rumieniowaty, chorobę Leśniewskiego-Crohna, celiakię oraz reumatoidalne zapalenie stawów.. Rodzaje.. Wśród nich wyróżnić możemy m.in. pląsawicę Huntingtona, zespół Retta czy mukowiscydozę.. Wśród chorób dziąseł można wyróżnić: choroby związane z płytką nazębną, choroby modyfikowane przez czynniki ogólnoustrojowe (choroby krwi i zmiany hormonalne), choroby modyfikowane przez leki, choroby związane z zaburzeniami odżywiania,Prosty przykład: pylica płuc jest chorobą zawodową między innymi spawaczy.. Choroby zakaźne dzieli się na grupy, od który zależy rodzaj patogenu, który je wywołuje.. Wśród nich są te często występujące, takie jak : cukrzyca, mukowiscydoza, osteoporoza, dna moczanowa, hiperlipidemia.. Rodzaje mutacji MUTACJEGENERATYWNE(dot..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt